Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Süper Lig ve TFF 1.Lig Kulüplerinin genç futbolcu gelişim programları dahilinde, futbolcuların bütünsel gelişimini sağlamak amacıyla düzenlenecek olan Süper Lig ve TFF 1.Lig U19 Gelişim Liglerinin 2020 - 2021 Sezonu Statüsü TFF Yönetim Kurulu'nun 30.09.2020 tarihli  toplantısında kabul edildi.

Maçlar TFF 1.Ligin ikinci yarısıyla birlikte başlayacak

2020-2021 sezonunda TFF 1.Lig U19 Ligi'nde mücadele edecek olan RH Bandırmaspor'un maçları TFF 1.Lig'in sezon planlaması ve fikstürü dikkate alınarak ikinci devresinden itibaren başlatılacak.

Maçlar seyircisiz ve tek devreli lig usulüne göre oynanacak.

TFF 1.Ligin ikinci yarısıyla birlikte başlayacak olan ve 18 takımın mücadele edeceği grupta maçlar tek devreli lig usulüne göre oynanacak olup, maçlara seyirci alınmayacak.

Sezon sonunda ilk 3 sırayı alan takıma para ödülü var

TFF 1.Lig U19 yaş kategorisi 2020-2021 sezonu müsabakaları sonucunda ligi 1, 2 ve 3. sırada tamamlayan 3 takıma 200’er bin TL para ödülü verilir.

İlk 8 (sekiz) sırayı alan takım Türkiye Finallerinde mücadele edecek.

TFF 1.Lig U19 yaş kategorilerinde lig müsabakaları sonucunda ilk 8 (sekiz) sırayı alan takım, Türkiye Finallarinde mücadele etmeye hak kazanacak. Sezon sonu play-off “Birinci Eşleşme” 1-8, 2-7, 3-6 ve 4-5. Sırayı alan takımlar arasında oynanacak.. “İkinci Eşleşme” Kazanan 4 takım arasında kura ile belirlenecek.. “Üçüncü Eşleşme”; İkinci Eşleşme müsabakaları sonucunda kazanan takımlar final, kaybeden takımlar 3.lük müsabakasını oynayacak. Play-Off müsabakaları tarafsız sahada tek maç eleminasyon sistemine göre oynanacak.

Süper Lig ve TFF 1.Lig U19 Müsabakalarında Covid-19 salgını nedeniyle uygulanacak tedbirler

1- Kullanıma açık olacak olan tuvaletlere yeteri kadar sabun, tek kullanımlık kağıt havlu, el antiseptiği konulması ve saat başlarında hijyen kurallarına uygun olarak temizlenmesi ve birden fazla pisuvar ve lavabo olan tuvaletlerde; pisuvarlar ve lavabolar arasında birer boşluk bırakılması ve boş bırakılan pisuvarlar ve lavaboların kullanıma kapatılması zorunludur.
2- Yedek Kulübelerine ve saha kenarına 20’şer metre ara ile el antiseptiği konulması zorunludur.
3- Takım araçları ve hakem araçları stadyum veya tesise en az 15 dakika zaman farkı ile giriş yapmalı ve aynı zaman farkı ile stadyumu terk etmelidir.
4- Takım otobüsleri, takım malzeme araçları, hakem araçlarının birbirlerine uzak mesafede park etmeleri gerekmektedir.
5- Müsabaka esnasında sahanın en az 5 metre etrafında müsabakaya katılmasına izin verilen kişiler dışında kimse bulunamaz.
6- Soyunma odaları ve koridorlarına test yaptırması zorunlu olan kişiler dışında kimse giremez.
7- Yedek kulübesinde bulunması gereken kişiler, hakemler, denetçi, müsabakada görevli güvenlik personelleri ve dışında saha kenarında kimse bulunamaz.
8- Müsabaka toplarının maç gününde ev sahibi kulüp görevlileri tarafından dezenfekte edilmesi, kapalı bir alanda muhafaza edilerek hakeme toplar teslim edilinceye kadar kimsenin temas etmesine izin verilmemesi zorunludur. Topların eşit aralıklarla saha kenarına dizilmesi sağlanır. Maç öncesi, devre arası ve maç sonunda müsabaka topları dezenfekte edilir.
9- Yedek Kulübelerinde kişilerin aralarında 2’şer koltuk boş bırakılarak oturulması zorunludur. Yedek kulübesinde bulunma hakkı bulunan diğer kişiler aralarında en az 1 (bir) metre mesafe bırakılarak, yedek kulübesi ile aynı hizada olacak şekilde oturacaktır.
10- Müsabaka öncesi, devre arası ve müsabaka sonunda ev sahibi takım, misafir takım ve hakemler ayrı ayrı zaman diliminde sahaya çıkacak ve sahadan ayrılacaktır.
11- Müsabaka öncesi hakemler tarafından yapılan teçhizat kontrolü, seremoniden önce saha içerisinde yapılır ve oyuncuların birbirleri ve hakem ile arasındaki mesafenin en az 1,5 (bir buçuk) metre olmasına dikkat edilir. Selamlama ve tokalaşma yapılmayarak para atışına geçilir. Takımların ayrı ayrı ve birlikte takım fotoğrafı çekilmez.
12- Futbolcuların hangi alanlarda ısınacakları ve ısınma alanlarında aynı anda en fazla kaç kişinin ısınabileceği müsabakanın 4. hakemi tarafından belirlenir ve ilgililere bildirilir.
13- Müsabakalarda refakatçi çocuk, maskot, müsabaka öncesi ve devre arası etkinlikleri, müsabaka öncesi orta yuvarlağa kulüp sponsor ve lig isim logolarının konulması etkinliği ve benzeri uygulamalar yapılmaz. Kulüplerin müsabaka öncesi sahaya pankartlarla çıkma etkinliği yapılmaz. TFF’nin izin verdiği sosyal ve toplumsal mesaj içeren pankartlar ile TFF’nin uygun göreceği pankartlar TFF denetçisinin uygun göreceği yere asılır.
14- Müsabakalarda varsa hoparlörlerinden müsabaka süresince taraftar sesi ve benzeri sesli yayınların yapılması yasaktır.
15- Ev sahibi kulüpler uygun görecekleri ve müsabakanın seyrini etkilemeyen alanlara genel mevzuata aykırı olmaması ve sağlık tedbirleri ile genel güvenlik ve emniyet tedbirlerini sağlamak koşuluyla reklam alabilirler.
16- Müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında sağlık ve hijyen uygulamalarının düzenlenmesi ve uygulanması hususundaki tüm sorumluluk ev sahibi kulübe aittir.
17- Kulüpler müsabakalarda yer alacak futbolcuları, teknik adamları ve diğer tüm görevlilerini işbu talimatta belirtilen sağlık tedbirlerine ilişkin hususlar ile TFF Sağlık Kurulu tarafından hazırlanarak TFF internet sitesinde yayınlanan “TFF Covid-19 Sağlık Rehberi” hakkında bilgilendirmek zorundadır.
18- Futbol Gelişim Direktörlüğü tarafından her müsabakaya iş bu talimat hükümlerinin yerine getirilip getirilmediğini gözlemlemek ve raporlamak üzere bir denetçi atanır. Denetçi’ler tarafından düzenlenen raporlar müsabaka sonrasında FGD GL Tertip Komitesine iletilir.
19- TFF Sağlık Kurulu tarafından her müsabakaya TFF Sağlık Tedbirleri Kontrolörü olarak bir doktor atanır.
20- Futbolcular, teknik adamlar ile yedek kulübesinde bulunacak kişilerin stadyuma girişlerinde, ev sahibi kulüpler tarafından belirlenecek sağlık görevlileri aracılığı ile ev sahibi kulübün takım doktorunun (bulunması halinde misafir takım kulüp doktorunun) ve TFF Sağlık Tedbirleri Kontrolörünün nezaretinde kulak yolundan tek kullanımlık uç aracılığı ile ateş ölçümü yapılır. Ateşi 37,8 derece ve üzerinde olanlar stadyum veya tesislere alınmaz.
21- Stadyum veya tesise girecek diğer tüm kişilerin müsabaka başlama saatinden en az 2 saat önce ev sahibi kulüp tarafından belirlenecek sağlık görevlileri aracılığı ile ateş ölçümü yapılır. Ateşi 37,8 derece ve üzerinde olanlar stadyum veya tesise alınmaz.
22- Kulüpler tarafından, test yaptırması zorunlu olan tüm futbolcularına, teknik ve destek ekiplerine, maç operasyonu içerisinde görev yapacak görevlilerine, her müsabakadan 2 gün önce (MG -2) Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ile Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olan laboratuvarlarda Covid-19 PCR testi yaptırılması zorunludur. Bununla birlikte il dışında oynayacak takımlar müsabakadan 3 gün önce (MG -3) Covid-19 PCR testi yaptırabilirler.
23- COVID-19 salgın hastalığını geçirmekte olanlar veya COVID-19 nedeniyle karantinada olanlar ile test yaptırması zorunlu olmasına rağmen test yaptırmayan kişiler stadyum veya tesise giremezler, müsabakalarda yer alamazlar. Test yaptırması zorunlu olan kişilerin COVID-19 PCR test sonuçları, HES uygulamasına entegre FYS Akreditasyon Sistemi üzerinden kontrol edilir. Test sonucu pozitif olanların, COVID-19 nedeniyle karantinada olanların veya test sonucu müsabakadan önce çıkmamış olanların müsabakalara katılmalarına veya akredite edilmelerine izin verilmez. Gerekli görülmesi halinde, test yaptırması zorunlu olan kişilerin bağlı olduğu kulüp veya kuruluş yetkilisi tarafından
COVID-19 PCR test sonuçlarını müsabaka başlama saatinden en az 2 saat önce TFF Sağlık Tedbirleri Kontrolörü’ne teslim etmesi zorunludur.
24- Müsabakalara katılım için test yaptırması zorunlu olan kişilerin, sezon sonuna kadar geçerli olacak şekilde T.C. Sağlık Bakanlığı HES Kodunu almaları ve sezon sonuna kadar silmemeleri zorunludur. Kulüpler ve ilgili diğer kuruluşlar test yaptırması zorunlu olan futbolcu, görevli ve diğer mensuplarından HES uygulamasına entegre FYS Akreditasyon Sistemi üzerinden COVID-19 Salgını’na ilişkin verilerin TFF ile paylaşılması için, bağlı kişilerinden Ek (4) ve 18 yaşını doldurmamış futbolcular için Ek (5)’te yer alan muvafakatnameyi almak ve TFF’ye ibraz etmek zorundadırlar.
25- Takımların U19 Takım Listesinde bulunan futbolculardan test sonuçlarına göre müsabakalarda görev alacak olanların sayısı 14 futbolcunun altına inmesi halinde, müsabaka oynatılmayarak FGD GL Tertip Komitesi tarafından ileri bir tarihe ertelenir.
26- Müsabakada test yaptırması zorunlu olan TFF müsabaka görevlilerine her müsabakadan 2 gün önce (MG-2) TFF tarafından Covid-19 PCR testi yaptırılır. Test sonuçları neticesinde salgın hastalığı geçirmekte olanlar ile test yaptırması zorunlu olmasına rağmen test yaptırmayan kişiler müsabakada görev alamazlar. Bununla birlikte gerekmesi halinde müsabakadan 3 gün önce (MG -3) Covid-19 PCR testi yaptıran TFF müsabaka görevlileri de müsabakalarda görev alabilirler.
Bununla birlikte anılan kişiler iş bu talimat ve TFF Sağlık Kurulu’nun “TFF Covid-19 Sağlık Rehberi”nde belirtilen sağlık tedbirlerine uymakla yükümlüdür.
27-Görevliler, stadyum ve tesislerdeki tüm alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak görev yapmak zorundadır. Hakemler ile diyalog kurmak isteyen teknik heyet ile futbolcular, maç süresince hakemlerle aralarındaki sosyal mesafeye dikkat etmelidir.
28- Stadyum veya tesise girişlerde maske takılması zorunludur. Maskesi olmayan kişiler giriş yapamaz. Müsabaka esnasında; saha içerisinde bulunan futbolcu ve hakemler ile yedek kulübesinde bulunan sadece teknik sorumlular haricinde stadyum veya tesiste bulunan tüm kişilerin sürekli olarak maske takmaları zorunludur. Oyundan çıkan futbolcular da maske takmak zorundadır.
29- Varsa protokol tribününe veya herhangi bir stadyum dahili mekana girişte ve çıkışta ön ve arkadaki kişiler ile aralarında en az 1,5 (bir buçuk) metre mesafe bırakılarak giriş ve çıkış yapılması zorunludur.
30-Hijyen koşullarında hazırlanmış olmaları şartı ile stadyum içerisinde kapalı bardaklarda içecek ikramı, müsabaka sonrasında ise takım ve hakem soyunma odalarında ambalajlı yiyecek ikramı yapılabilir.

0
0
0
s2sdefault